Paikallisyhdistykset

Avustusanomus

ÄOL:n paikallisyhdistykset voivat hakea liitolta pientä avustusta koulutustilaisuuksien järjestämistä varten. Avustusta voidaan antaa lähinnä tilaisuuden kouluttajan kuluihin. Päätökset avustuksista tekee liiton hallitus.

Etelä-Karjalan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Maarit Kivimäki, maarit.kivimaki(a)savitaipale.fi
Sihteeri Henna Virkkunen, virkkunenhenna(a)gmail.com

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Jäseneksi voi liittyä lähettämällä yhteystietonsa (nimi, työpaikka. sähköpostiosoite) sähköpostitse sihteerille ja maksamalla jäsenmaksun (10 €) tilille  FI18 5620 0940 0422 10.

Etelä-Pohjanmaan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Hanna Rahko hanna.rahko(a)seinajoki.fi
Sihteeri Tuula Kaukola tuula.kaukola(a)edu.vaasa.fi

Uudet jäsenet, tervetuloa mukaan! Tilitiedot jäsenmaksua varten saat yhdistyksen rahastonhoitajalta Suvi Levoselta (suvi.levonen(a)alavus.fi).

Forssan seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Niina Nummila niina.nummila(a)forssa.fi
Sihteeri Laura Mäkelä laura.makela(a)forssa.fi

Helsingin seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja  Elisa Kilponen, elisa.kilponen(a)engs.fi
Sihteeri Vappu Laine, vappu.laine(a)edu.hel.fi
Taloudenhoitaja Elsa Hartman, elsa.hartman(a)omnia.fi
Leena Taimela-Helenius, leena.taimela-helenius(a)espoo.fi
Katri Karasma, k.karasma(a)gmail.com
Katri Virkkala, katri.virkkala(a)edu.hel.fi                                                                                               Saara Vettenranta, saarakaarina(a)gmail.com

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Lähetä sähköpostia sihteerillemme ja maksa sihteerin ilmoittamalle tilille jäsenmaksun, joka on 20 euroa kalenterivuodelta. 

Yhdistys Facebookissa.

Hämeenlinnan seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Liisa Virtanen, liisa.virtanen(a)kktavastia.fi
Varapuheenjohtaja Taru Wadhwa, taru.wadhwa(a)hmledu.fi
Sihteeri Anni Autere-Kesti, anni.auterekesti(a)gmail.com
Kulttuurivastaava Hanna Sulander, hanna.sulander(a)hmledu.fi
Rahastonhoitaja Sini Valkeapää

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Lähetä sähköpostilla yhteystietosi (nimi, koulu, kotiosoite ja puhelinnumero) osoitteeseen aikka.yhdistys(a)gmail.com. Saat vastauspostissa ohjeet jäsenmaksun maksamiseen.

Yhdistys Facebookissa.

Itä-Uudenmaan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Salla Siltala, salla.siltala(at)edu.porvoo.fi

Kainuun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Sirpa Perttunen, sirpa.perttunen(a)kajaani.net
Sihteeri Tiina Tuominen
Rahastonhoitaja Tuula Löhönen, tuula.lohonen(a)kajaani.net

Jäseneksi voi liittyä ilmoittautumalla sähköpostitse tai kirjeitse sihteeri Tiina Tuomiselle (tiina.tuominen(a)kao.fi). jäsenmaksu on 10 euroa.

Kemin ja Tornion seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja: Marika Ulvi, marika.ulvi(a)edukemi.fi (äitiysloalla)
Sihteeri/rahastonhoitaja: Iina Luosujärvi, iina.luosujarvi(a)tornio.fi
Varapuheenjohtaja: Hanna Littow, hanna.littow(a)edu.keminmaa.fi (va. puheenjohtaja)

Jos haluat liittyä yhdistyksen jäseneksi, ota yhteyttä Iina Luosujärveen. Tiedotamme toiminnastamme sähköpostitse ja Facebook-ryhmässä Kemin ja Tornion seudun äidinkielen opettajat ry. (https://www.facebook.com/groups/630934400341078/)

Keski-Pohjanmaan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Marja Saksholm, marja.saksholm(a)kalajoki.fi
Sihteeri Nina Aro, nina.aro(a)edu.kokkola.fi

Keski-Suomen äidinkielen opettajat

           Puheenjohtaja Marjaana Taipale, marjaana.taipale(a)saarijarvi.fi
           Varapuheenjohtaja ja tapahtumavastaava Jaana Kallio, jaana.kallio(a)jkl.fi
           Sihteeri Aino Salo, aainosalo(a)gmail.com
           Jäsenvastaava Susanna Mononen, susanna.mononen(a)laukaa.fi
           Verkostovastaava Varja Jäppinen, varja.jappinen(a)jkl.fi
           Rahastonhoitaja Heli Joutsen, heli.joutsen(a)springhouse.fi

           Jäseneksi liittyminen: Susanna Mononen, susanna.mononen(a)laukaa.fi

Kymenlaakson äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Maiju Pohjola, maiju.e.pohjola(a)gmail.com
Sihteeri Mia Nokso, mia.nokso(a)hamina.fi

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Ota yhteyttä sihteeriin tai puheenjohtajaan ja maksa jäsenmaksu (työssäkäyvät 15€, muut 10€) yhdistyksen tilille FI84 5172 8140 0201 85. Kirjoita viestikenttään oma nimesi, sähköpostiosoitteesi ja teksti "jäsenmaksu".

Lahden seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Heidi Toivonen, heidi.toivonen(a)edu.lahti.fi
Sihteeri Susanna Lindman, susanna.lindman(a)lahdensteiner.fi
Rahastonhoitaja Marjo Haapamäki, marjo.haapamaki(a)edu.lahti.fi

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Ilmoita nimesi, koulusi, sähköpostiosoitteesi, postiosoitteesi ja puhelinnumerosi osoitteeseen susanna.lindman(a)lahdensteiner.fi. Maksa jäsenmaksu 20 euroa (eläkeläiset 15 euroa, opiskelijat 5 euroa) yhdistyksen tilille Lammin osuuspankki FI9447123020009192 ja liitä maksuusi alla olevat tiedot: 

Saaja: Lahden seudun äidinkielen opettajat ry.

Viite: ei viitettä                                                                                                            

Viesti saajalle: Jäsenmaksun määrä ja oma nimi.

Yhdistys Facebookissa.

Lapin äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Ulla Lauhava
Sihteeri Hanna Huhtinen
Hallitus: Eija Toivainen, Kati Kanto, Jaakko Sarmola

Neuvottelukunnan edustaja: Eija Toivainen

Sähköpostit etunimi.sukunimi@rovaniemi.fi

Mikkelin seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Karoliina Saarikoski, karoliina.saarikoski(a)edu.mikkeli.fi
Sihteeri Annastiina Pekkarinen, annastiina.pekkarinen(a)edu.mikkeli.fi

Yhdistys Facebookissa.

Pirkanmaan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Kristiina Fröjdahl, kristiina.frojdahl(a)koulut.tampere.fi
Sihteeri Tarja Virtanen
Taloudenhoitaja Maria Lassila
Varapuheenjohtaja Virpi Matala

Jos haluat liittyä Pirkanmaan äidinkielen opettajat ry:n jäseneksi, ilmoita itsestäsi sähköpostitse jäsenasioista vastaavalle Krista Mäki-Kalalle pirkanmaanaidinkielenopettajat(a)gmail.com.

Pohjois-Karjalan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Tuula Saari-Järvelin, tuula.saari-jarvelin(a)pkky.fi
Varapuheenjohtaja Pirjo Tanskanen, pirjo.anneli.tanskanen(a)jns.fi
Sihteeri Eeva Suomalainen, eeva.suomalainen(a)pkky.fi

Jos haluat liittyä jäseneksi, llmoita nimesi, postiosoitteesi, sähköpostiosoitteesi, puhelinnumerosi ja koulusi yhdistyksen sihteerille Eeva Suomalaiselle osoitteeseen eeva.suomalainen(at)pkky.fi. Maksa jäsenmaksu 15 euroa yhdistyksen tilille FI42 8000 2705 6028 69 ja liitä maksuusi alla olevat tiedot:

Saaja: Pohjois-Karjalan äidinkielen opettajat ry.
Viite: ei viitettä
Viesti saajalle: Jäsenmaksu 201X (kirjoita tähän kuluva vuosi) ja oma nimi

Pohjois-Kymenlaakson äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Helena Raski, Kouvolan yhteiskoulu, helena.raski(a)edukouvola.fi
Sihteeri Jetta Juvén, Hirvelän koulu, jetta.juven(a)edukouvola.fi
Rahastonhoitaja Minna Kujala, Kouvolan yhteiskoulun lukio, minna.kujala(a)edukouvola.fi

Pohjois-Pohjanmaan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Leea-Maaret Aho, Simon lukio, Leea-Maaret.Aho(at)simo.fi
Varapuheenjohtaja Anne Romsi, Oulun Lyseon lukio, anne.romsi(at)eduouka.fi
Rahastonhoitaja Heidi Puotiniemi, heidipuo(at)yahoo.com
Sihteeri Sofia Heininen, sofia.heininen(at)gmail.com

Pohjois-Savon äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Kaisa Björkbacka, kaisa.bjorkbacka(a)opedu.kuopio.fi
Sihteeri Emmi Kähkönen, emmi.kahkonen(a)opedu.kuopio.fi

Rauman seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Taru Koskinen taru.koskinen(a)winnova.fi

Satakunnan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Elina Salokangas, elina.salokangas(a)edupori.fi

Savonlinnan seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Irma Nuutinen, irma.nuutinen(a)samiedu.fi
Sihteeri Raija Naapuri, raija.naapuri(a)spynet.fi

Turun seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Panu Saarnivaara, panu.saarnivaara(a)turku.fi
Sihteeri Marjo Haapatie, marjo.haapatie(a)turku.fi
Jäsensihteeri Riitta Sahipakka, riitta.sahipakka(a)mac.com


Jäseneksi voi liittyä lähettämällä sähköpostia jäsensihteeri Riitta Sahipakalle
(etunimi.sukunimi@turku.fi) ja maksamalla sihteerin ilmoittamalle tilille
jäsenmaksun, joka on 15 euroa kalenterivuodelta.