Paikallisyhdistykset

Avustusanomus

ÄOL:n paikallisyhdistykset voivat hakea liitolta pientä avustusta koulutustilaisuuksien järjestämistä varten. Avustusta voidaan antaa lähinnä tilaisuuden kouluttajan kuluihin. Päätökset avustuksista tekee liiton hallitus.

Etelä-Karjalan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Maarit Kivimäki, maarit.kivimaki (a) savitaipale.fi
Sihteeri Henna Virkkunen, virkkunenhenna (a) gmail.com

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Jäseneksi voi liittyä lähettämällä yhteystietonsa (nimi, työpaikka. sähköpostiosoite) sähköpostitse sihteerille ja maksamalla jäsenmaksun (10 €) tilille  FI18 5620 0940 0422 10.

Etelä-Pohjanmaan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Johanna Ranta-Knuuttila johanna.ranta-knuuttila (a) alavus.fi
Sihteeri Tuula Kaukola tuula.kaukola (a) edu.vaasa.fi

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Uudet jäsenet, tervetuloa mukaan! Tilitiedot jäsenmaksua varten saat yhdistyksen rahastonhoitajalta Suvi Levoselta, suvi.levonen (a) alavus.fi.

Yhdistys Facebookissa.

Forssan seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Niina Nummila, niina.nummila (a) edu.forssa.fi
Sihteeri Laura Mäkelä, laura.makela (a) forssa.fi

Helsingin seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Irene Bonsdorff, irene.bonsdorff (a) tyk.fi

Varapuheenjohtaja Paula Koskimäki, paula.koskimaki (a) koskimaki.fi
Sihteeri Päivi Lehti, paivi.lehti (a) edu.hel.fi
Taloudenhoitaja Riikka Rintala rintalanriikka (a) gmail.com
Tiedottaja Niina-Annukka Paukkonen, niina-annukka.paukkonen (a) edu.hel.fi
Tiina Joenpelto tiina.joenpelto (a) tyk.fi

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Lähetä sähköpostia sihteerillemme ja maksa sihteerin ilmoittamalle tilille jäsenmaksun, joka on 20 euroa kalenterivuodelta. 

Yhdistys Facebookissa.

Hämeenlinnan seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Liisa Virtanen, liisa.virtanen (a) kktavastia.fi
Varapuheenjohtaja Taru Wadhwa, taru.wadhwa (a) hmledu.fi
Sihteeri Hanna Siren, hanna.siren (a) kktavastia.fi
Rahastonhoitaja Sini Valkeapää
Kulttuurivastaava Anna Lehto anna.lehto (a) eduhat.fi

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Lähetä sähköpostilla yhteystietosi (nimi, koulu, kotiosoite ja puhelinnumero) osoitteeseen aikka.yhdistys (a) gmail.com. Saat vastauspostissa ohjeet jäsenmaksun maksamiseen.

Yhdistys Facebookissa.

Itä-Uudenmaan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Salla Siltala, salla.siltala (a) edu.porvoo.fi

Kainuun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Sirpa Perttunen, sirpa.perttunen (a) edukajaani.fi
Sihteeri Tiina Tuominen, tiina.tuominen (a) kao.fi
Rahastonhoitaja Tuula Löhönen, tuula.lohonen (a) kajaani.net

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Jäseneksi voi liittyä ilmoittautumalla sähköpostitse tai kirjeitse sihteeri Tiina Tuomiselle. jäsenmaksu on 10 euroa.

Kemin ja Tornion seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Hanna Littow, hanna.littow (a) edu.keminmaa.fi
Sihteeri + rahastonhoitaja Iina Luosujärvi, iina.luosujarvi (a) edutornio.net
Varapuheenjohtaja Leena Kelloniemi, leena.kelloniemi (a) tornio.fi

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Jos haluat liittyä yhdistyksen jäseneksi, ota yhteyttä Iina Luosujärveen.

Yhdistys Facebookissa.

Keski-Pohjanmaan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Saija Pynssi, saija.pynssi (a) nivala.fi
Sihteeri Maiju Mäkelä, maiju.makela (a) kalajoki.fi

Keski-Suomen äidinkielen opettajat

           Puheenjohtaja Susanna Mononen, susanna.mononen (a) laukaa.fi
           Varapuheenjohtaja ja verkostovastaava Outi Kovanen, outi.kovanen (a) laukaa.fi
           Sihteeri Mari Erho, mari.erho (a) gmail.com
           Rahastonhoitaja Sanna Luokomaa, sluokomaa (a) gmail.com
           Jäsenrekisterin ylläpitäjä Pia Karjalainen, piakarjal (a) gmail.com
           Tiedottaja Tiia-Tuulia Määttänen, tiiatuulia.maattanen (a) gmail.com

 Liity yhdistyksen jäseneksi:          

 Jos haluat liittyä jäseneksi, ota yhteyttä Pia Karjalaiseen.

Kymenlaakson äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Maiju Pohjola, maiju.e.pohjola (a) gmail.com
Sihteeri Mia Nokso, mia.nokso (a) hamina.fi

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Ota yhteyttä sihteeriin tai puheenjohtajaan ja maksa jäsenmaksu (työssäkäyvät 15€, muut 10€) yhdistyksen tilille FI84 5172 8140 0201 85. Kirjoita viestikenttään oma nimesi, sähköpostiosoitteesi ja teksti "jäsenmaksu".

Lahden seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Teresa Rautapää, teresa.rautapaa (a) asikkala.fi
Rahastonhoitaja Katja Multanen, katja.multanen (a) edu.lahti.fi
Sihteeri Susanna Lindman, susanna.lindman (a) lahdensteiner.fi

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Ilmoita nimesi, koulusi, sähköpostiosoitteesi, postiosoitteesi ja puhelinnumerosi osoitteeseen susanna.lindman (a) lahdensteiner.fi. Maksa jäsenmaksu 20 euroa (eläkeläiset 15 euroa, opiskelijat 5 euroa) yhdistyksen tilille Lammin osuuspankki FI9447123020009192 ja liitä maksuusi alla olevat tiedot:
Saaja: Lahden seudun äidinkielen opettajat ry.
Viite: ei viitettä
Viesti saajalle: Jäsenmaksun määrä ja oma nimi.

Yhdistys Facebookissa.

Lapin äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Hanna Huhtinen, hanna.huhtinen (a) rovaniemi.fi  
Sihteeri Taru Hämäläinen taru.hamalainen (a) rovaniemi.fi
Ulla Lauhava, ulla.lauhava (a) rovaniemi.fi 
Eija Toivainen (neuvottelukunnan edustaja), eija.toivainen (a) rovaniemi.fi
Jaakko Sarmola, jaakko.sarmola (a) rovaniemi.fi

Mikkelin seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Karoliina Saarikoski, karoliina.saarikoski (a) sivistys.mikkeli.fi
Sihteeri Annastiina Pekkarinen, annastiina.pekkarinen (a) sivistys.mikkeli.fi

Yhdistys Facebookissa.

Pirkanmaan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Anja Korkea-aho, anja.korkeaaho (a) gmail.com
Sihteeri Annu Viheriälehto
Taloudenhoitaja Kati Seppälä
Varapuheenjohtaja Kaisa Ikäläinen

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Jos haluat liittyä Pirkanmaan äidinkielen opettajat ry:n jäseneksi, ilmoita itsestäsi sähköpostitse jäsenasioista vastaavalle Krista Mäki-Kalalle: pirkanmaanaidinkielenopettajat (a) gmail.com.

Yhdistys Facebookissa.

Pohjois-Karjalan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Kaisa Jänis, kaisa.janis (a) riveria.fi
Varapuheenjohtaja Anna Karttunen, anna.karttunen (a) karelia.fi
Sihteeri Kaisa Juvonen, Kaisa.Juvonen (a) karelia.fi

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Jos haluat liittyä jäseneksi, ilmoita nimesi, postiosoitteesi, sähköpostiosoitteesi, puhelinnumerosi ja koulusi yhdistyksen sihteerille Kaisa Juvoselle. Maksa jäsenmaksu 15 euroa (opiskelijajäsenet 10 euroa) yhdistyksen tilille FI06 4108 0011 5753 81 ja liitä maksuusi alla olevat tiedot:
Saaja: Pohjois-Karjalan äidinkielen opettajat ry.
Viite: ei viitettä
Viesti saajalle: Jäsenmaksu 202X (kirjoita tähän kuluva vuosi) ja oma nimi

Yhdistys Facebookissa.

Pohjois-Kymenlaakson äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Helena Raski, Kouvolan yhteiskoulu, helena.raski (a) edukouvola.fi
Sihteeri Taina Timonen-Keskimäki, taina.timonen-keskimaki (a) edukouvola.fi
Rahastonhoitaja Minna Kujala, Kouvolan yhteiskoulun lukio, minna.kujala (a) edukouvola.fi

Pohjois-Pohjanmaan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Leea-Maaret Aho, leea-maaret.aho (a) oulu.fi
Varapuheenjohtaja Anne Romsi, anne.romsi (a) eduouka.fi
Rahastonhoitaja Heidi Puotiniemi, puotiniemi.heidi (a) gmail.com
Sihteeri Johanna Niskala, ppaohallitus (a) gmail.com

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Jos haluat liittyä jäseneksi, ilmoita nimesi, postiosoitteesi, sähköpostiosoitteesi, puhelinnumerosi yhdistyksen sihteerille ja maksa jäsenmaksu 17 euroa yhdistyksen tilille FI81 1840 3000 0386 59. Laskuun saajaksi Pohjois-pohjanmaan äidinkielen opettajat ry. ja viestikenttään oma nimi, osoite ja sähköposti.

Yhdistys Facebookissa.

Pohjois-Savon äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Hannamari Kantonen, hannamari.kantonen (a) opedu.kuopio.fi
Varapuheenjohtaja Kaisa Björkbacka
Sihteeri Emmi Kähkönen, emmi.kahkonen (a) gmail.com
Rahastonhoitaja Pirjo Hautakorpi
Jäsen Ruut Majuri
Jäsen Teija Korhonen

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Liity jäseneksi maksamalla jäsenmaksu 25 euroa yhdistyksen tilille FI74 5481 9320 0022 70. Halutessasi voit maksaa lisäksi myös 5 euron stipendimaksun. Kirjoita viestikenttään oma nimesi ja "jäsenmaksu". Lähetä vielä yhteystietosi sähköpostitse rahastonhoitaja Pirjo Hautakorvelle  (pirjo.hautakorpi (a) opedu.kuopio.fi).

Yhdistys Facebookissa.

Rauman seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Taru Koskinen, taru.koskinen (a) winnova.fi

Savonlinnan seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Irma Nuutinen, irma.nuutinen (a) samiedu.fi
Sihteeri Raija Naapuri, raija.naapuri (a) spynet.fi

Turun seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Merja Laine-Sjöström, merjahelenalaine (a) gmail.com
Sihteeri Inka Rautiainen, inka.rautiainen (a) turku.fi
Jäsensihteeri Elina Mäkinen, elimakinen (a) gmail.com

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Jäseneksi voi liittyä lähettämällä sähköpostia jäsensihteeri Elina Mäkiselle ja maksamalla sihteerin ilmoittamalle tilille jäsenmaksun, joka on 18 euroa työssä olevalta ja 10 euroa
opiskelijalta sekä eläkeläiseltä / kalenterivuosi.

Yhdistys Facebookissa.