Paikallisyhdistykset

Avustusanomus

ÄOL:n paikallisyhdistykset voivat hakea liitolta pientä avustusta koulutustilaisuuksien järjestämistä varten. Avustusta voidaan antaa lähinnä tilaisuuden kouluttajan kuluihin. Päätökset avustuksista tekee liiton hallitus.

Etelä-Karjalan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Maarit Kivimäki, maarit.kivimaki (a) savitaipale.fi
Sihteeri Henna Virkkunen, virkkunenhenna (a) gmail.com

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Jäseneksi voi liittyä lähettämällä yhteystietonsa (nimi, työpaikka. sähköpostiosoite) sähköpostitse sihteerille ja maksamalla jäsenmaksun (10 €) tilille  FI18 5620 0940 0422 10.

Etelä-Pohjanmaan äidinkielen opettajat

Varapuheenjohtaja Ville Hujanen, ville.hujanen (a) edu.vaasa.fi
Sihteeri Tuula Kaukola tuula.kaukola (a) edu.vaasa.fi

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Uudet jäsenet, tervetuloa mukaan! Tilitiedot jäsenmaksua varten saat yhdistyksen rahastonhoitajalta Suvi Levoselta, suvi.levonen (a) alavus.fi.

Yhdistys Facebookissa.

Forssan seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Niina Nummila, niina.nummila (a) edu.forssa.fi
Sihteeri Laura Mäkelä, laura.makela (a) forssa.fi

Helsingin seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Irene Bonsdorff, irene.bonsdorff (a) tyk.fi

Varapuheenjohtaja Paula Koskimäki, paula.koskimaki (a) koskimaki.fi
Sihteeri Päivi Lehti, paivi.lehti (a) edu.hel.fi
Taloudenhoitaja Riikka Rintala rintalanriikka (a) gmail.com
Tiedottaja Niina-Annukka Paukkonen, niina-annukka.paukkonen (a) edu.hel.fi
Tiina Joenpelto tiina.joenpelto (a) tyk.fi

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Lähetä sähköpostia sihteerillemme ja maksa sihteerin ilmoittamalle tilille jäsenmaksun, joka on 20 euroa kalenterivuodelta. 

Yhdistys Facebookissa.

Hämeenlinnan seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Anna Alatalo, anna.alatalot (a) gmail.com
Varapuheenjohtaja Johannes Kellomäki, johannes.kellomaki (a) kktavastia.fi
Sihteeri Hanna Siren, hanna.siren (a) kktavastia.fi
Rahastonhoitaja Sini Valkeapää, sini.valkeapaa (a) hamk.fi
 

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Lähetä sähköpostilla yhteystietosi (nimi, koulu, kotiosoite ja puhelinnumero) osoitteeseen aikka.yhdistys (a) gmail.com. Saat vastauspostissa ohjeet jäsenmaksun maksamiseen.

Yhdistys Facebookissa.

Itä-Uudenmaan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Salla Siltala, salla.siltala (a) edu.porvoo.fi

Kainuun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Miia Oikarinen, miia.oikarinen (a) kao.fi
Sihteeri Mira Fordell, mira.fordell (a) edukajaani.fi
 

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Jos haluat liittyä jäseneksi, ota yhteyttä sihteeri Mira Fordelliin. Jäsenmaksu on 10 euroa.

Kemin ja Tornion seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Hanna Littow, hanna.littow (a) edu.keminmaa.fi
Sihteeri + rahastonhoitaja Iina Luosujärvi, iina.luosujarvi (a) edukemi.fi
Varapuheenjohtaja Leena Kelloniemi, leena.kelloniemi (a) tornio.fi

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Jos haluat liittyä yhdistyksen jäseneksi, ota yhteyttä Iina Luosujärveen.

Yhdistys Facebookissa.

Keski-Pohjanmaan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Nina Aro, nina.aro (a) edu.kokkola.fi
Sihteeri Johanna Korkea-aho, johanna.korkea-aho (a) musiikkilukio.fi

Liity yhdistyksen jäseneksi:
Jos haluat liittyä jäseneksi, ota yhteyttä Johanna Korkea-ahoon.

Yhdistys Facebookissa.

 

Keski-Suomen äidinkielen opettajat

           Puheenjohtaja Mari Erho, mari.erho (a) gmail.com
           Varapuheenjohtaja ja verkostovastaava Eija Riippa, eija.riippa (a) gmail.com
           Sihteeri Heini Kivivuori, heini.kivivuori (a) gradia.fi
           Rahastonhoitaja Sanna Luokomaa, sluokomaa (a) gmail.com
           Jäsenrekisterin ylläpitäjä Pia Karjalainen, piakarjal (a) gmail.com
           Tiedottaja Tiia-Tuulia Määttänen, tiiatuulia.maattanen (a) gmail.com

 Liity yhdistyksen jäseneksi:          

 Jos haluat liittyä jäseneksi, ota yhteyttä Pia Karjalaiseen.

Kymenlaakson äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Kirsi Yrjölä, kirsi.yrjola (a) kotka.fi
Sihteeri Mia Nokso, mia-katrina.nokso (a) kotka.fi

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Ota yhteyttä sihteeriin tai puheenjohtajaan ja maksa jäsenmaksu (työssäkäyvät 15€, muut 10€) yhdistyksen tilille FI84 5172 8140 0201 85. Kirjoita viestikenttään oma nimesi, sähköpostiosoitteesi ja teksti "jäsenmaksu".

Lahden seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Heidi Toivonen, heidi.toivonen (a) edu.lahti.fi
Rahastonhoitaja Katja Multanen, katja.multanen (a) edu.lahti.fi
Sihteeri Laura Walden, laura.walden (a) edu.lahti.fi

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Ilmoita nimesi, koulusi, sähköpostiosoitteesi, postiosoitteesi ja puhelinnumerosi osoitteeseen laura.walden (a) edu.padasjoki.fi. Maksa jäsenmaksu 25 euroa (eläkeläiset ja opiskelijat 15 euroa) yhdistyksen tilille Lammin osuuspankki FI9447123020009192 ja liitä maksuusi alla olevat tiedot:
Saaja: Lahden seudun äidinkielen opettajat ry.
Viite: ei viitettä
Viesti saajalle: Jäsenmaksun määrä ja oma nimi.

Yhdistys Facebookissa.

Lapin äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Eija Toivainen, eija.toivainen (a) roiedu.fi
Sihteeri Katja Kärki-Alaluusua, katja.elisa.karki (a) gmail.com
Taru Hämäläinen (neuvottelukunnan edustaja), taru.hamalainen (a) roiedu.fi
Hanna Taimisto, hanna.taimisto (a) gmail.com 
Jaakko Sarmola, jaakko.sarmola (a) gmail.com

Yhdistykseen voi liittyä lähettämällä sähköpostia taloudenhoitaja Jaakko Sarmolalle. Jäsenmaksu on 15 euroa, ja sillä pääset osallistumaan yhdistyksemme tilaisuuksiin. Vuoden 2020 talvipäivien tuottoa käytetään jäsentemme hyväksi monin eri keinoin, mutta myös pieni jäsenmaksu on tarpeen yhdistyksemme toiminnan ylläpitämiseksi.

Mikkelin seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Karoliina Saarikoski, karoliina.saarikoski (a) sivistys.mikkeli.fi
Sihteeri Annastiina Pekkarinen, annastiina.pekkarinen (a) sivistys.mikkeli.fi

Yhdistys Facebookissa.

Pirkanmaan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Anu Eerola

Kaikki yhteydenotot: pirkanmaanaidinkielenopettajat (a) gmail.com

Jos haluat liittyä yhdistyksen jäseneksi, muuttaa tietojasi tai erota yhdistyksestä, täytä oheinen lomake: https://forms.gle/qGmuEQtzE9Tdbs6VA 

Yhdistys Facebookissa
Yhdistys Instagramissa

Pohjois-Karjalan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Kaisa Jänis, kaisa.janis (a) riveria.fi
Varapuheenjohtaja Anna Karttunen, anna.karttunen (a) karelia.fi
Sihteeri Kaisa Peuhkurinen, Kaisa.Peuhkurinen (a) karelia.fi

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Jos haluat liittyä jäseneksi, ilmoita nimesi, postiosoitteesi, sähköpostiosoitteesi, puhelinnumerosi ja koulusi yhdistyksen sihteerille Kaisa Peuhkuriselle. Maksa jäsenmaksu 15 euroa (opiskelijajäsenet 10 euroa) yhdistyksen tilille FI06 4108 0011 5753 81 ja liitä maksuusi alla olevat tiedot:
Saaja: Pohjois-Karjalan äidinkielen opettajat ry.
Viite: ei viitettä
Viesti saajalle: Jäsenmaksu 202X (kirjoita tähän kuluva vuosi) ja oma nimi

Yhdistys Facebookissa.

Pohjois-Kymenlaakson äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Taina Timonen-Keskimäki, taina.timonen-keskimaki (a) edukouvola.fi
Varapuheenjohtaja Hanna-Kaisa Minkkinen, hannakaisa.minkkinen (a) edukouvola.fi
Sihteeri Balbina Käki, maria.balbinak (a) gmail.com
Rahastonhoitaja Virpi Hokkanen, virpi.hokkanen (a) edukouvola.fi

Pohjois-Pohjanmaan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Leea-Maaret Aho, leea-maaret.aho (a) oulu.fi
Varapuheenjohtaja Päivi Taskila, paivi.taskila (a) osao.fi
Rahastonhoitaja Heidi Puotiniemi, puotiniemi.heidi (a) gmail.com
Sihteeri Johanna Niskala, ppaohallitus (a) gmail.com

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Jos haluat liittyä jäseneksi, ilmoita nimesi, postiosoitteesi, sähköpostiosoitteesi, puhelinnumerosi yhdistyksen sihteerille ja maksa jäsenmaksu 17 euroa yhdistyksen tilille FI30 4744 0010 2162 43. Laskuun saajaksi Pohjois-pohjanmaan äidinkielen opettajat ry. ja viestikenttään oma nimi, osoite ja sähköposti.

Yhdistys Facebookissa.

Pohjois-Savon äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Hannamari Kantonen, hannamari.kantonen (a) opedu.kuopio.fi
Varapuheenjohtaja Kaisa Björkbacka
Sihteeri Emmi Kähkönen, emmi.kahkonen (a) gmail.com
Rahastonhoitaja Pirjo Hautakorpi
Jäsen Ruut Majuri
Jäsen Teija Korhonen

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Liity jäseneksi maksamalla jäsenmaksu 25 euroa yhdistyksen tilille FI74 5481 9320 0022 70. Halutessasi voit maksaa lisäksi myös 5 euron stipendimaksun. Kirjoita viestikenttään oma nimesi ja "jäsenmaksu". Lähetä vielä yhteystietosi sähköpostitse rahastonhoitaja Pirjo Hautakorvelle  (pirjo.hautakorpi (a) opedu.kuopio.fi).

Yhdistys Facebookissa.

Rauman seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Taru Koskinen, taru.koskinen (a) winnova.fi

Savonlinnan seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Irma Nuutinen, irma.nuutinen (a) samiedu.fi
Sihteeri Raija Naapuri, raija.naapuri (a) spynet.fi

Turun seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Merja Laine-Sjöström, merjahelenalaine (a) gmail.com
Sihteeri Inka Rautiainen, inka.rautiainen (a) turku.fi
Jäsensihteeri Elina Mäkinen, elimakinen (a) gmail.com

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Jäseneksi voi liittyä lähettämällä sähköpostia jäsensihteeri Elina Mäkiselle ja maksamalla sihteerin ilmoittamalle tilille jäsenmaksun, joka on 18 euroa työssä olevalta ja 10 euroa
opiskelijalta sekä eläkeläiseltä / kalenterivuosi.

Yhdistys Facebookissa.