Paikallisyhdistykset

Avustusanomus

ÄOL:n paikallisyhdistykset voivat hakea liitolta pientä avustusta koulutustilaisuuksien järjestämistä varten. Avustusta voidaan antaa lähinnä tilaisuuden kouluttajan kuluihin. Päätökset avustuksista tekee liiton hallitus.

Etelä-Karjalan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Maarit Kivimäki, maarit.kivimaki (a) savitaipale.fi
Sihteeri Henna Virkkunen, virkkunenhenna (a) gmail.com

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Jäseneksi voi liittyä lähettämällä yhteystietonsa (nimi, työpaikka. sähköpostiosoite) sähköpostitse sihteerille ja maksamalla jäsenmaksun (10 €) tilille  FI18 5620 0940 0422 10.

Etelä-Pohjanmaan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Johanna Ranta-Knuuttila johanna.ranta-knuuttila (a) alavus.fi
Sihteeri Tuula Kaukola tuula.kaukola (a) edu.vaasa.fi

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Uudet jäsenet, tervetuloa mukaan! Tilitiedot jäsenmaksua varten saat yhdistyksen rahastonhoitajalta Suvi Levoselta, suvi.levonen (a) alavus.fi.

Yhdistys Facebookissa.

Forssan seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Niina Nummila, niina.nummila (a) forssa.fi
Sihteeri Laura Mäkelä, laura.makela (a) forssa.fi

Helsingin seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja  Elisa Kilponen, elisa.kilponen (a) engs.fi
Sihteeri Vappu Laine, vappu.laine (a) edu.hel.fi
Taloudenhoitaja Elsa Hartman, elsa.hartman (a) omnia.fi
Leena Taimela-Helenius, leena.taimela-helenius (a) espoo.fi
Katri Karasma, k.karasma (a) gmail.com
Katri Virkkala, katri.virkkala (a) edu.hel.fi                                                                                            Saara Vettenranta, saarakaarina (a) gmail.com

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Lähetä sähköpostia sihteerillemme ja maksa sihteerin ilmoittamalle tilille jäsenmaksun, joka on 20 euroa kalenterivuodelta. 

Yhdistys Facebookissa.

Hämeenlinnan seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Liisa Virtanen, liisa.virtanen (a) kktavastia.fi
Varapuheenjohtaja Taru Wadhwa, taru.wadhwa (a) hmledu.fi
Sihteeri Hanna Siren, hanna.siren (a) kktavastia.fi
Rahastonhoitaja Sini Valkeapää
Kulttuurivastaava Anna Lehto anna.lehto (a) eduhat.fi

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Lähetä sähköpostilla yhteystietosi (nimi, koulu, kotiosoite ja puhelinnumero) osoitteeseen aikka.yhdistys (a) gmail.com. Saat vastauspostissa ohjeet jäsenmaksun maksamiseen.

Yhdistys Facebookissa.

Itä-Uudenmaan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Salla Siltala, salla.siltala (a) edu.porvoo.fi

Kainuun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Sirpa Perttunen, sirpa.perttunen (a) edukajaani.fi
Sihteeri Tiina Tuominen, tiina.tuominen (a) kao.fi
Rahastonhoitaja Tuula Löhönen, tuula.lohonen (a) kajaani.net

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Jäseneksi voi liittyä ilmoittautumalla sähköpostitse tai kirjeitse sihteeri Tiina Tuomiselle. jäsenmaksu on 10 euroa.

Kemin ja Tornion seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Marika Ulvi, marika.ulvi (a) edukemi.fi (äitiyslomalla)
Sihteeri/rahastonhoitaja Iina Luosujärvi, iina.luosujarvi (a) tornio.fi
Varapuheenjohtaja Hanna Littow, hanna.littow (a) edu.keminmaa.fi (va. puheenjohtaja)

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Jos haluat liittyä yhdistyksen jäseneksi, ota yhteyttä Iina Luosujärveen.

Yhdistys Facebookissa.

Keski-Pohjanmaan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Marja Saksholm, marja.saksholm (a) kalajoki.fi
Sihteeri Nina Aro, nina.aro (a) edu.kokkola.fi

Keski-Suomen äidinkielen opettajat

           Puheenjohtaja Marjaana Taipale, marjaana.taipale (a) saarijarvi.fi
           Varapuheenjohtaja Anu Degerman, anu.degerman (a) gmail.com
           Sihteeri Erja Kyckling, erja.kyckling (a) gmail.com
           Rahastonhoitaja ja jäsenrekisterin ylläpitäjä Susanna Mononen, susanna.mononen (a) laukaa.fi
           Verkostovastaava Varja Jäppinen, varja.jappinen (a) jkl.fi
           Tiedottajat Mari Erho, mari.erho (a) gmail.com, ja Anu Degerman

 Liity yhdistyksen jäseneksi:          

 Jos haluat liittyä jäseneksi, ota yhteyttä Susanna Monoseen.

Kymenlaakson äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Maiju Pohjola, maiju.e.pohjola (a) gmail.com
Sihteeri Mia Nokso, mia.nokso (a) hamina.fi

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Ota yhteyttä sihteeriin tai puheenjohtajaan ja maksa jäsenmaksu (työssäkäyvät 15€, muut 10€) yhdistyksen tilille FI84 5172 8140 0201 85. Kirjoita viestikenttään oma nimesi, sähköpostiosoitteesi ja teksti "jäsenmaksu".

Lahden seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Teresa Rautapää, teresa.rautapaa (a) asikkala.fi
Vpj. ja rahastonhoitaja Marjo Haapamäki, marjo.haapamaki (a) edu.lahti.fi
Sihteeri Susanna Lindman, susanna.lindman (a) lahdensteiner.fi

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Ilmoita nimesi, koulusi, sähköpostiosoitteesi, postiosoitteesi ja puhelinnumerosi osoitteeseen susanna.lindman (a) lahdensteiner.fi. Maksa jäsenmaksu 20 euroa (eläkeläiset 15 euroa, opiskelijat 5 euroa) yhdistyksen tilille Lammin osuuspankki FI9447123020009192 ja liitä maksuusi alla olevat tiedot:
Saaja: Lahden seudun äidinkielen opettajat ry.
Viite: ei viitettä
Viesti saajalle: Jäsenmaksun määrä ja oma nimi.

Yhdistys Facebookissa.

Lapin äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Ulla Lauhava, ulla.lauhava (a) rovaniemi.fi
Sihteeri Hanna Huhtinen, hanna.huhtinen (a) rovaniemi.fi                    
Eija Toivainen (neuvottelukunnan edustaja), eija.toivainen (a) rovaniemi.fi
Kati Kanto, kati.kanto (a) rovaniemi.fi
Jaakko Sarmola, jaakko.sarmola (a) rovaniemi.fi

Mikkelin seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Karoliina Saarikoski, karoliina.saarikoski (a) edu.mikkeli.fi
Sihteeri Annastiina Pekkarinen, annastiina.pekkarinen (a) edu.mikkeli.fi

Yhdistys Facebookissa.

Pirkanmaan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Kaisa Ikäläinen, kaisa.ikäläinen (a) gmail.com
Sihteeri Taina Kettunen
Taloudenhoitaja Maria Lassila
Varapuheenjohtaja Anja Korkea-aho

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Jos haluat liittyä Pirkanmaan äidinkielen opettajat ry:n jäseneksi, ilmoita itsestäsi sähköpostitse jäsenasioista vastaavalle Krista Mäki-Kalalle: pirkanmaanaidinkielenopettajat (a) gmail.com.

Yhdistys Facebookissa.

Pohjois-Karjalan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Tuula Saari-Järvelin, tuula.saari-jarvelin (a) riveria.fi
Varapuheenjohtaja Pirjo Tanskanen, pirjo.anneli.tanskanen (a) jns.fi
Sihteeri Eeva Suomalainen, eeva.suomalainen (a) riveria.fi

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Jos haluat liittyä jäseneksi, llmoita nimesi, postiosoitteesi, sähköpostiosoitteesi, puhelinnumerosi ja koulusi yhdistyksen sihteerille Eeva Suomalaiselle. Maksa jäsenmaksu 15 euroa yhdistyksen tilille FI42 8000 2705 6028 69 ja liitä maksuusi alla olevat tiedot:
Saaja: Pohjois-Karjalan äidinkielen opettajat ry.
Viite: ei viitettä
Viesti saajalle: Jäsenmaksu 201X (kirjoita tähän kuluva vuosi) ja oma nimi

Yhdistys Facebookissa.

Pohjois-Kymenlaakson äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Helena Raski, Kouvolan yhteiskoulu, helena.raski (a) edukouvola.fi
Sihteeri Jetta Juvén, Hirvelän koulu, jetta.juven (a) edukouvola.fi
Rahastonhoitaja Minna Kujala, Kouvolan yhteiskoulun lukio, minna.kujala (a) edukouvola.fi

Pohjois-Pohjanmaan äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Leea-Maaret Aho, Simon lukio, leea-maaret.aho (a) simo.fi
Varapuheenjohtaja Anne Romsi, Oulun Lyseon lukio, anne.romsi (a) eduouka.fi
Rahastonhoitaja Heidi Puotiniemi, puotiniemi.heidi (a) gmail.com
Sihteeri Johanna Niskala, johanna.niskala (a) eduouka.fi

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Jos haluat liittyä jäseneksi, ilmoita nimesi, postiosoitteesi, sähköpostiosoitteesi, puhelinnumerosi yhdistyksen sihteerille ja maksa jäsenmaksu 17 euroa yhdistyksen tilille FI81 1840 3000 0386 59. Laskuun saajaksi Pohjois-pohjanmaan äidinkielen opettajat ry. ja viestikenttään oma nimi, osoite ja sähköposti.

Yhdistys Facebookissa.

Pohjois-Savon äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Kaisa Björkbacka, kaisa.bjorkbacka (a) opedu.kuopio.fi
Sihteeri Emmi Kähkönen, emmi.kahkonen (a) opedu.kuopio.fi

Rauman seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Taru Koskinen, taru.koskinen (a) winnova.fi

Savonlinnan seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Irma Nuutinen, irma.nuutinen (a) samiedu.fi
Sihteeri Raija Naapuri, raija.naapuri (a) spynet.fi

Turun seudun äidinkielen opettajat

Puheenjohtaja Merja Laine-Sjöström, merjahelenalaine (a) gmail.com
Sihteeri Inka Rautiainen, inka.rautiainen (a) turku.fi
Jäsensihteeri Elina Mäkinen, elimakinen (a) gmail.com

Liity yhdistyksen jäseneksi:

Jäseneksi voi liittyä lähettämällä sähköpostia jäsensihteeri Elina Mäkiselle ja maksamalla sihteerin ilmoittamalle tilille jäsenmaksun, joka on 18 euroa työssä olevalta ja 10 euroa
opiskelijalta sekä eläkeläiseltä / kalenterivuosi.

Yhdistys Facebookissa.